Dr. Alēna Butkēviča par paradontozi 

“Paradontoze ir ļoti viltīga slimība – tā nesāp un ilgstošu laiku nav redzama ar nepieredzējušu aci. Tādēļ tā ir pirmais iemesls zobu zudējumam pasaulē!”

No pasaules zobārstnieciskās literatūras : 
“Četriem cilvēkiem no pieciem ir paradontoze! Un viņi to nezina! Šīs nezināšanas pamatā ir slimības ritums bez sāpēm tās sākuma stadijā. Tas ir ne tikai pirmais iemesls zobu zaudējumam pasaulē, bet zinātnieki ir atklājuši, ka paradontoze ir cieši saistīta ar tādām veselības problēmām, kā sirds asinsvadu slimības, bakteriālā pneimonija, diabēts. “

Gingivīts

Gingivitis

Gingivīts

Gingivīts ir smaganu iekaisuma vieglākā forma. Tas izraisa smaganu apsārtumu, pietūkumu un tās var bieži asiņot. Šajā posmā pacients var just nelielu diskomfortu, taču šādas sajūtas var arī nebūt. Gingivītu lielākoties izraisa nepareiza mutes higiēna. Ar profesionālu palīdzību un pareizu kopšanu mājas apstākļos gingivītu ir iespējams izārstēt.

Periodontīts

Periodontitis

Periodontīts

Periodontīts

Ja gingivītu neārstē, pamazām veidojas periodontīts. Laika gaitā zobu aplikums plešas tālāk un nokļūst aiz smaganām. Aplikuma baktēriju radītie toksīni tās kairina. Tie veicina hronisku iekaisuma reakciju, kurā organisms vēršas pats pret sevi, zobu atbalstošie audi un kauls sabrūk un tiek iznīcināti. Smaganas vairs cieši nepieguļ zobiem un veido kabatas (telpu starp zobu un smaganu), kurās iekļūst infekcija. Slimībai attīstoties, kabatas kļūst dziļākas un iet bojā vēl vairāk smaganu saistaudu un kaula. Šis graujošais process nereti norisinās gandrīz bez jūtamiem simptomiem. Beigu beigās zobs kļūst kustīgs un to var nākties izņemt.
Pastāv dažādi peirodontīta veidi. Visbiežāk sastopamie ir šādi:

Agresīvais periodontīts ir novērojams citā ziņā klīniski veseliem pacientiem. Raksturīgs tas, ka zoba balstošās struktūras strauji noārdās, kauls izzūd un šo slimību ietekmē iedzimtība.

Hroniskais periodontīts izpaužas kā zobu balstaudu iekaisums, progresējošs balstošās struktūras un kaula zudums. Šis ir visbiežāk sastopamais periodontīta veids un tam raksturīga kabatu veidošanās un/vai smaganu atkāpšanās. Šī slimība pārsvarā skar pieaugušos, taču ir novērojama arī agrākā vecumā. Zoba balstošā struktūra parasti noārdās lēni, taču brīžiem šis process var kļūt straujāks.

Periodontīts kā sistēmiskas slimības izpausme bieži vien sākas agrīnā vecumā. Parasti ar periodontītu saistās tādas sistēmiskas slimības kā sirds slimības, elpceļu slimības un diabēts.

Nekrotisks periodontīts ir infekcijas slimība, kam raksturīga smaganu audu, periodontālo saišu un alveolu nekroze. Šie bojājumi pārsvarā novērojami cilvēkiem, kas cieš no sistēmiskām kaitēm, piemēram HIV, nesaņem pietiekamu uzturu vai kuriem ir imūndepresija.